کور پانه / ادب / روغتیا / این افراد نباید دربین غذا آب بنوشند

این افراد نباید دربین غذا آب بنوشند


چرا همراه با غذا نوشيدن آب اشتباه است ؟

نوشیدن آب در جریان غذا یکی از اشتباهات رایج است کی تقریبا همه ی ما مرتکیب میشویم، در حالی که برخی افراد تصور می کنند نوشیدن آب همراه غذا به خصوص آب سرد ضروری است، اما این عادت می تواند برای سلامت بدن بسیار مضر باشد.

اما در کتاب های علوم طبی به نخوردن آب همراه غذا بارها اشاره شده است که این باور در کشورهای دیگر نیز پذیرفته شده به طوریکه اگر مهمان یک فرد جاپاني باشید ممکن است او فقط یک گیلاس کوچک آب آن هم برای مواقع ضروری در اختیارتان قرار دهد چراکه مردم جاپان معتقدند آب می تواند در هضم تداخل ایجاد کند و سعی می کنند بین غذا آب ننوشند. اگرچه هیدراته ماندن برای سلامتی بدن بسیار مهم است، اما نوشیدن یک گیلاس آب همراه با وعده های غذایی ممکن است بیش از فایده، ضرر داشته باشد. در این بخش از بهداشت و سلامت کاروان دلایلی وجود دارد که شما را برای دوری از نوشیدن آب همراه با وعده های غذایی یاری خواهد کرد.

افرادی که نباید وسط غذا آب بنوشند

به عوارض نوشیدن آب وسط غذا اشاره کرده ایم و در ادامه آنها را خواهید خواند اما پیش از پرداختن به این عوارض بهتر است گروهی که وضعیتشان جزو خط سرخ این مورد است بپردازیم. افرادی که دچار سوزش معده، نفخ هستند و حین خوردن غذا احساس سنگینی معده دارند، تا حد امکان نباید همراه غذا آب بنوشند.

عوارض خوردن آب همراه و وسط غذا

مشکل در هضم غذا

وقتی همراه وعده غذایی خود آب می نوشید، بزاق دهان رقیق می شود و این تغییر بر ترشح مایع معده که مسئول هضم غذا است، تأثیر می گذارد در نتیجه معده سیگنالهای ضعیف تری را برای تجزیه غذا دریافت می کند که منجر به نفخ شکم می شو.

سوزش معده

نوشیدن آب همراه غذا حجم معده و فشار وارده بر آن را افزایش می دهد، درست مثل یک وعده غذایی. پس می تواند بر سلامتی تاثیر بگذارد و خطر ریفلاکس اسید را بالا ببرد. از آنجا که نوشیدن آب در طول وعده های غذایی باعث ترشح آنزیم های هضم در بدن می شود، می تواند منجر به عوارض جانبی از جمله سوزش معده شود.

خشکی دهان

بر خلاف آنچه به نظر می رسد، نوشیدن یک ګیلاس آب همراه غذا بزاق دهان را خشک می کند. برخی افراد دوست دارند یک تکه لیمو به آب خود اضافه کنند تا آن را به یک نوشیدنی اسیدی تبدیل کنند که این مورد اشتباه نیز بر ترشح بزاق تأثیر می گذارد. از آنجا که بزاق مایع سالمی برای محیط دهان است، خشکی دهان می تواند منجر به برخی علائم ناخوشایند از جمله بوی بد دهان شود. از طرفی آب لیمو همچنین می تواند برخی از بیماریها مانند ریفلاکس اسید را بدتر کند و به مینای دندان آسیب برساند.

افزایش وزن

نوشیدن آب هنگام غذا خوردن می تواند باعث اضافه وزن شود. زمانیکه بدن به واسطه ی نوشیدن آب نتواند غذا را به اندازه کافی هضم کند، آن را به چربی تبدیل کرده و باعث اضافه وزن می شود. نوشیدن آب وسط غذا می تواند باعث ترشح انسولین بیشتری در بدن شده که این امر احتمال ذخیره چربی در بدن را افزایش می دهد.

کند شدن جذب مواد مغذی

از آنجا که نوشیدن آب در طول وعده های غذایی مایع گوارشی را رقیق می سازد، بر میزان اسیدیته طبیعی معده تأثیر می گذارد و هضم را دچار مشکل کرده و باعث جذب ویتامین ها و مواد مغذی کمتری می شود.

افزایش انسولین

نوشیدن آب هنگام خوردن غذا مانند غذاهای حاوی قند می تواند منجر به افزایش سطح انسولین شود. به این دلیل که وقتی بدن قادر به هضم غذاها به اندازه کافی نباشد، تمایل دارد گلوکز غذا را به چربی تبدیل و ذخیره کند که این روند با افزایش انسولین در بدن سطح کلی قند خون را بالا می برد. اگرچه مقاومت در برابر میل به نوشیدن آب در بین غذا دشوار است، اما در این بخش از کاروان چند پیشنهاد وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا بر تشنگی غلبه کنید.

از دید طب سنتی عوارض نوشیدن آب همراه غذا

متخصصان طب سنتی نیز مصرف آب همراه غذا را به شدت منع می کنند و معتقدند این عادت اشتباه عوارضی دارد که شامل :

نفخ و ریفلاکس

دفع غذا از سیستم گوارش به صورت هضم نشده

سنگینی معده و سنگینی سر پس از خوردن غذا

تهوع، اسهال و دل پیچه

راه حل ترک عادت خوردن آب وسط غذا

اگر عادت به خوردن آب همراه غذا دارید اما با اطلاع از عوارض این عادت تصمیم به ترک آن دارید کافیست راه حل هایی که در ادامه آورده ایم را امتحان کنید.

برای جویدن غذا وقت بگذارید

هضم غذای جویده شده برای معده آسان تر است همچنین با جویدن، بدن بزاق بیشتری ترشح می کند و میل شما به نوشیدن آب را کاهش می دهد.
وعده های غذایی کم نمک داشته باشید

از آنجا که نمک باعث تشنگی می شود، بهتر است غذاهایی را انتخاب کنید که حاوی سدیم کمتری هستند.

برای خوردن غذا عجله نکنید

مصرف میان وعده در طول مسیر کار احتمال تشنگی فرد را بیشتر می کند چون احساس می کنید باید غذای خود را با آب ببلعید تا تشنگی رفع شود.

30 دقیقه قبل از غذا آب بنوشید

نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا یکی از موثرترین راه ها برای هیدراته ماندن است. همچنین می تواند احساس سیری بیشتری در شما ایجاد کند تا در نهایت کالری کمتری مصرف کنید.

بهترین زمان برای نوشیدن آب

این دانش عمو‌می‌است که نوشیدن هشت گیلاس آب در روز برای عملکرد صحیح بدن ضروری است. با این حال‌، آیا ‌می‌دانید زمان مناسب برای نوشیدن آب چه زمانی است؟ موارد زیر را بخوانید تا بفهمید بهترین زمان در روز برای نوشیدن آب چیست تا تأثیر آن بر بدن شما بیشتر شود.

بعد از بیدار شدن از خواب: پس از بیدار شدن از خواب یک گیلاس آب بنوشید تا به فعال شدن اعضای داخلی بدن کمک کند. آب به دفع سموم قبل از اولین وعده غذایی در روز کمک ‌می‌کند.

قبل از غذا: قبل از غذا یک لیوان آب بنوشید تا به هضم غذا کمک کند. به یاد داشته باشید که قبل یا بعد از غذا خیلی زود ننوشید زیرا آب باعث رقیق شدن ترشحات گوارشی ‌می‌شود. یک ساعت بعد از غذا آب بنوشید تا بدن بتواند مواد مغذی را جذب کند.

قبل از استحمام: قبل از استحمام یک لیوان آب بنوشید تا به کاهش فشار خون کمک کند.

قبل از خواب: یک ساعت قبل از خواب یک لیوان آب بنوشید تا از دست دادن مایعاتی که در طول شب اتفاق ‌می‌افتد دوباره جبران شو

. موسی وياند

ژورنالیست، لیکوال، ټولنیز فغال او ګرافیک ډېزاینر

دا هم ولولئ

امیندوارې ښځې دې کچالو نه خوري؛ ځکه چې…

 یو علمي څیړنه وايي: کچالو دحامله ښځو شکر ناروغي زیاتوي، پوهانو دلسو کلونو لپاره د۱۵۰۰۰ …